آبکاری در خلا (Vacuum Plating)

همان گونه که می دانید آبکاری فرآیندی است که در طی آن لایه ای از فلزات و یا غیر فلزات پوشش را با هدف پیشگیری از مشکلاتی نظیر اکسید شدن، زنگ زدن، خورده شدن، ساییده شدن، افزایش مقاومت سطحی و… بر روی قطعات فلزی یا غیر فلزی مورد نظر اعمل می کنند. گفتنی است که این روش قدمتی طولانی داشته و استفاده از آن در دنیای امروز رواج چشمگیری یافته است. آبکاری در خلا (Vacuum Plating)  یکی از کاربردی ترین روش های موجود در صنعت آبکاری می باشد.

جالب است بدانید که آبکاری به دو شکل قابل انجام است که عبارتند از آبکاری به صورت شیمیایی و آبکاری در خلا   با به کارگیری دستگاه های مخصوص.

آبکاری در خلا با استفاده از دستگاه های مخصوصی تحت عنوان دستگاه وکیوم صورت می پذیرد. آبکاری در خلا  که آن را تحت عناوین دیگری نظیر لایه نشانی در خلا، رسوب فیزیکی بخار و آبکاری تحت خلا نیز نام گذاری می کنند، بر روی طیف وسیعی از مواد قابل اجرا بوده و عبارت است از قرار دادن و یا به عبارت دیگر نشاندن لایه ای دارای ضخامت کم از یک ماده پوشش در محیطی خلا و با استفاده از فاز بخار بر روی سطح قطعه ای فلزی که قصد پوشش دهی آن را داریم.

 

روش های انجام فرآیند آبکاری در خلا

در روش آبکاری در خلا  (Vacuum Plating) کار خام را فارغ از این که دارای چه جنسی است، با استفاده از چند لایه لاک می پوشانند. سپس آن را برای مدت زمان دو الی سه روز داخل کوره ای دارای دمای بالا مستقر ساخته و به آن فرصت می دهند تا لاک موجود بر روی سطح آن کاملا خشک گردد. پس از گذر از این مرحله قطعه مورد نظر به منظور انجام فرآیند آبکاری آماده است. بدین منظور قطعه را درون دستگاه وکیوم جای داده و دستگاه را به مدت سی تا شصت دقیقه در خلا کامل قرار می دهند. در این مدت زمان آبکاری به شکل جریان الکتریکی بر روی قطعه مورد نظر صورت می پذیرد. در این مرحله جریان برق زمینه داغ شدن تنگستن درون دستگاه را فراهم نموده و موجبات ذوب شدن آلومینیوم موجود بر روی خود را مهیا می سازد. آلومینیوم ذوب شده به شکل بخار در فضای درونی دستگاه به حالت معلق در آمده و اگر قطعه ای در این فضا قرار بگیرد، با کروم و یا استیل پوشش دهی می شود.

لازم به ذکر است که منظور از کار خام کاری است که به تازگی از صفر ساخته شده و تا به حال هیچ گونه عمل آبکاری بر روی آن صورت نپذیرفته است.

آبکاری در خلا
آبکاری در خلا – پوشش فلزات بابایی

تکنولوژی انجام آبکاری در خلا

در آبکاری به روش خلا (Vacuum Plating)  قطعه مورد نظر فاقد پوشش را در مکان هایی مخصوص مستقر ساخته و پس از آن با به کارگیری پمپ خلا که آن را واحد تولید خلا می نامند، نسبت به میزان خلا مورد نیاز اقدام می نمایند. سپس با استفاده از روش هایی همچون اعمال حرارت توسط رشته های مقاومت دار معروف به تنگستن با به کارگیری جریان برق و بمباران یونی با الکترونی فلز پوشش را از فاز جامد به فاز بخار تبدیل می نمایند. در این حالت دمای قطعه مورد نظر در مقایسه با بخارهای ایجاد شده کم بوده و در نتیجه پوشش مورد نظر پس از استقرار بر روی قطعه به فاز جامد بر گشته و پوشش دهی صورت می پذیرد.

کاربرد آبکاری در خلا (Vacuum Plating)

آبکاری در خلا (Vacuum Plating)  یکی از کاربردی ترین روش های پوشش فلزات است که در زمینه های گوناگونی مورد استفاده قرار می گیرد. این پوشش دهی عمدتا به منظور سخت کاری روی فلزات و در زمینه ها و صنعت های مختلفی همچون قطعات صنعتی، هوافضا، صنایع مخابراتی و نظامی، ساخت سرامیک و کریستال، بلور، شیشه، وسایل تزیینی، شیرآلات بهداشتی، دستگیره درب، یراق آلات ساختمانی، ابزارهای پزشکی و… مورد استفاده قرار داده می شود.

آبکاری در خلا (Vacuum Plating)
کاربرد آبکاری در خلا

مزایا و معایب آبکاری در خلا

گفتنی است که خواص ایجاد شده بر روی قطعه مورد نظر در روش آبکاری خلا (Vacuum Plating)  چندین برابر روش های سنتی آبکاری همچون آبکاری با کروم بر روی فلزات خاص مانند شیرآلات ساختمانی می باشد. کیفیت محصولات نهایی در این روش بسیار چشمگیر و قابل توجه بوده و با محصولات به دست آمده از آبکاری به روش سنتی قابل مقایسه نمی باشد. قطعاتی که با استفاده از روش آبکاری در خلا (Vacuum Plating)  پوشش دهی می شوند، طول عمری طولانی دارند. در این روش به نسبت کارایی و عملکرد، هزینه آبکاری فلزات بسیار ارزان است.

از مهم ترین معایب آبکاری در خلا  می توان به نازک بودن لایه پوشش ایجاد شده بر سطح قطعه مورد نظر و مقاومت کمتر در مقایسه با الکتروپلیت اشاره کرد.

آبکاری در خلا (Vacuum Plating)
Vacuum Plating

پوشش دهی فلزات بابایی، لذت سپردن کاری سخت به کاردانی ماهر!

آبکاری فلزات بابایی یکی از معتبرترین مراکز آبکاری سطح کشور می باشد که با برخورداری از کمترین قیمت آبکاری فلزات و به کارگیری مرغوب ترین و با کیفیت ترین مواد اولیه مورد استفاده، موفق شده است از رقبای خود پیشی بگیرد. اگر کیفیت نهایی محصولات برای شما حائز اهمیت است، به پوشش دهی فلزات بابایی اعتماد کنید!

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *