آبکاری فلز کروم - کروم کاری

آبکاری فلز کروم یکی از با قدمت ترین صنایع رایج در جهان است. قدمت آبکاری و پوشش فلزات به حدی است که مورخان نوشته اند پیل الکتریکی که در زمان اشکانیان ابداع شده، به منظور آبکاری فلزات مورد استفاده قرار گرفته است.

قطعات تولید شده در زمینه های گوناگون برای قابل عرضه بودن نیازمند برخورداری از ظاهری مناسب هستند که دستیابی به این هدف با استفاده از آبکاری فلزات امکان پذیر است.مشکل خوردگی اتمسفری فلزات مورد استفاده در زمینه های مختلف نمونه ای از پیچیده ترین معضلات جهانی می باشد. مناسب ترین و در عین حال مقرون به صرفه ترین روش غلبه بر این مشکل، آبکاری فلز مورد نظر است.

کروم فلزی است که از سختی بسیار زیادی برخوردار است. این فلز سر سخت مقاومت بی نظیری را در مقابل شرایطی نظیر سایش و اصطکاک از خود به نمایش می گذارد. استفاده از آبکاری فلز کروم، زمینه افزایش مقاومت قطعات در مقابل سایش و اصطکاک را فراهم نموده و عمر مفید آن ها را می افزاید. استفاده از آبکاری فلز کروم همچنین موجب پیشگیری از خوردگی قطعات، اصلاح ابعاد و نیز رفع نواقص ایجاد شده در سطح قالب ها، غلطک ها و… خواهد شد.

حال شاید این سوال ذهنتان را مشغول ساخته باشد که آبکاری چیست؟!

پوشش دادن سطح یک جسم با استفاده از لایه ای نازک از یک فلز را آبکاری می گویند. فرآیند آبکاری با کمک یک سلول الکترولیتی انجام می شود. این فرآیند غالبا با استفاده از فلزات گرانبهایی همچون طلا، نقره و کروم انجام شده و هدف از آن بالا بردن ارزش فلزات پایه نظیر آهن، مس و… و نیز افزایش رسانایی الکتریکی و پیشگیری از خوردگی می باشد.

چرا باید از آبکاری فلز کروم استفاده کنیم؟

در آبکاری فلز کروم، کروم سخت و یا محلول اسید کرومیک را که شامل یک یا تعدادی آنیون کاتالیستی است، مورد استفاده قرار می دهند. الکترود پوشیده شده با فلز کروم دارای سختی زیادی بوده و مقاومت منحصر به فردی در برابر خوردگی دارد. ضریب اصطکاک پایین و خواص پوششی ویژه از دیگر خصوصیات الکترود آبکاری شده با فلز کروم است.

آبکاری فلز کروم را غالبا برای استفاده در ضخامت های بیش از ۰٫۱ میلی متر تا حدود ۲۰ میلی متر مورد استفاده قرار می دهند. اصلی ترین کاربردهای این نوع آبکاری فلزات نیز فراهم ساختن پوشش های دارای ویژگی های منحصر به فرد و مقاوم در مقابل خوردگی است.

همچنین آبکاری با فلز کروم را به منظور بازسازی قطعاتی نظیر غلطک، قالب، آسترهای استوانه ای، میل لنگ و ابزارهایی از این قبیل به کار می گیرند.

نحوه انجام آبکاری فلز کروم

در فرآیند آبکاری قطعات با استفاده از کروم، یون های محلول کروم را به شکل لایه ای بسیار نازک بر روی قطعه فلزی مورد نظر که نقش آند را دارد، رسوب می دهند. حمام الکترولیت در این روش غالبا حاوی اسید کرمیک و اسید سولفوریک می باشد. فلز کروم در برابر گازها، مواد قلیایی و نمک ها مقاومت بالایی دارد.ولی اسید سولفوریک، اسید کرمیک و دیگر انواع اسیدهای حاوی هالوژن، هر غلظت و هر درجه حرارتی که داشته باشند، پوشش کروم را تحت تاثیر قرار می دهند.

در فرآیند آبکاری فلز کروم، کروم موجود بر سطح آند خورده و حل شده و سپس به صورت لایه ای با ضخامت کم بر روی کاتد می نشیند.

فرآیند آبکاری فلز کروم
فرآیند آبکاری فلز کروم – پوشش فلزات بابایی

مزایا و معایب آبکاری فلز کروم

پوشش های کرومی که بر سطح قطعات فلزی گوناگون ایجاد می شوند، از خوردگی و اکسیداسیون این قطعات در حرارت های عادی و بالا به اندازه غیر قابل انکاری پیشگیری می کنند. جنبه تزئینی، افزایش مقاومت در برابر مواد شیمیایی، افزایش مقاومت در مقابل ساییدگی و نیز افزایش رسانایی الکتریکی و انعکاس نور از دیگر مزایای آبکاری فلز کروم هستند. شاید برایتان جالب باشد بدانید که روکش های کروم قادرند تا سقف ۶۵۵ درجه سانتی گراد هیچ گونه تغییر رنگی را متحمل نشده و کدر نگردند.

لایه های کروم ایجاد شده بر سطح فلزات قابل جوشکاری نیستند. این لایه ها همچنین قابلیت پذیرش نقاشی و رنگ کاری را ندارند.

در چه صنایعی از آبکاری فلز کروم استفاده می شود؟

کروم کاری دکوری یکی از انواع آبکاری فلز کروم است که به منظور زیباسازی و افزایش مقاومت قطعه در مقابل خوردگی صورت می پذیرد. این نوع از کروم کاری را غالبا در ساخت قطعات خودرو و وسایل آشپزخانه مورد استفاده قرار می دهند.

کروم کاری را غالبا در صنایع خودروسازی مورد استفاده قرار می دهند. این کار را به منظور افزایش زیبایی قطعه مورد نظر نظیر گلگیر موتور سیکلت، سپر خودرو و… و همچنین افزایش مقاومت آن مورد استفاده قرار می دهند.

آبکاری فلز کروم - آبکاری فلزات
آبکاری فلز کروم

آبکاری فلز کروم را به پوشش دهی فلزات بابایی سپرده و از نتیجه کار لذت ببرید!

آبکاری فلزات بابایی با تجربه ای چندین ساله در زمینه خدمات فوق الذکر، مفتخر است که با برخورداری از کادری مجرب، مواد اولیه با کیفیت و نیز کنترل کیفی محصولات نهایی ضمن دریافت مقرون به صرفه ترین هزینه آبکاری فلزات آماده خدمت رسانی به مشتریان عزیز می باشد. کیفیت محصولات نهایی و قیمت آبکاری فلزات را در پوشش دهی فلزات بابایی با سایر رقبا مقایسه کرده و سپس با خیالی آسوده آماده سازی سفارشتان را به آبکاری فلزات بابایی بسپارید. لذت سپردن کار به کاردان، لذتی وصف ناپذیر است. حس تجربه آن را به خودتان هدیه دهید!

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *