آبکاری فلز الکتروفورتیک - پوشش فلز الکتروفورتیک -

آبکاری فلز الکتروفورتیک نقطه اشتراکی میان آبکاری و رنگ آمیزی می باشد که در طی آن قطعه فلزی که قصد آبکاری آن را داریم، در محلولی با پایه آب که دارای ذرات رنگ می باشد، شناور شده و پوشش دهی می شود.

گفتنی است که اعمال ولتاژ الکتریکی به قطعه مورد نظر موجب رسوب ذرات رنگ بر سطح آن می شود. در صورتی که محلول مورد استفاده با تمام سطوح قطعه تماس پیدا کند، کلیه سطوح داخلی و خارجی آن پوشش دهی می شود.

یکنواختی و صافی پوشش ایجاد شده، پوشش دهی تمام سطوح داخلی و خارجی قطعه مورد نظر، تنوع در رنگ بندی، تناسب جایگزینی به جای آبکاری طلا، عدم آلودگی فرآیند آبکاری فلز الکترولاک، دوام زیاد و عمر طولانی پوشش فلز الکترولاک و نیز بالا بودن مقاومت نسبت به خوردگی در محیط های دارای رطوبت، برخورداری از عملکرد فوق العاده و سازگاری قطعه حاصل با محیط زیست از مهم ترین دلایل استفاده از پوشش فلزات الکتروفورتیک می باشد.

ضخامت پوشش مورد لایه مورد نظر با استفاده از محدود نمودن ولتاژ اعمالی قابل تنظیم است. افزایش ولتاژ موجب پوشش دهی داخل قطعه و پایین آمدن ولتاژ موجب پوشش دهی قسمت های خارجی قطعه می گردد. یکی از مهم ترین عوامل تاثیرگذار بر فرآیند آبکاری فلز الکتروفورتیک دما است.

زمان انجام فرآیند پوشش دهی و مقدار دمای اعمالی در این فرآیند با در نظر گرفتن مواد شیمیایی ایپوکسی و اکریلیک مورد استفاده در طی فرآیند مشخص می گردد. مراحل آماده سازی آبکاری فلز الکتروفورتیک دقیقا مشابه مراحل آبکاری است. در این روش نیز سطح فلز باید کاملا تمیز و عاری از آلودگی های گوناگون باشد.

معنای آبکاری قطعات

آبکاری قطعات مجموعه ای از فرآیندها است که در طول این فرآیندها لایه ای از فلز و یا آلیاژی دارای مقاومت بیشتر در برابر شرایطی همچون خوردگی، ساییدگی، اکسیداسیون و… در مقایسه با فلز وسیله مورد نظر، بر روی سطح آن قرار داده شده و بدین وسیله مقاومت و طول عمر مفید آن وسیله را تا حد چشمگیری افزایش می دهند.

 

کاربردها و صنایع استفاده کننده از آبکاری فلز الکتروفورتیک

  • استفاده از آبکاری فلز الکتروفورتیک در نمای ساختمان

نمای ساختمان های گوناگونی که در ساخت آن ها از فلزاتی نظیر استیل، مس، برنج و… استفاده می کنند، در مقابل شرایط آب و هوایی گوناگون نظیر نور خورشی، باران و به ویژه باران های اسیدی، گرد و غبار و… به دلیل جذب نمودن آلودگی به خود، به مرور تغییر رنگ داده، پوسته پوسته شده و دچار زنگ زدگی می شوند.

این امر هم موجب ایجاد تاثیر مخرب بر نما و زیبایی ساختمان می شود و هم به منظور ترمیم نیازمند زمان طولانی و هزینه های گزاف است. استفاده از آبکاری فلز الکتروفورتیک در نمای ساختمان سطحی صاف و صیقلی به کار بخشیده و در عین حال بسیار مقرون به صرفه است. استفاده از این نوع آبکاری جلوه نما را حفظ نموده و مقاومت ساختمان را در برابر عوامل مخرب افزایش می دهد.

  • استفاده از آبکاری فلز الکتروفورتیک در بدلیجات و زیور آلات

تنوع بالا در جنس، وزن و طرح زیور آلات و بدلیجات موجب شده است که این دسته از وسایل پس از تولید نیازمند جلا دهنده ای که در عین حال آن ها را مقاوم تر سازد، باشند. علت این امر نیز برخورد مداوم این وسایل با پوست بدن و عرق موجود بر روی آن است که رنگ و نمای آن ها را می کاهد. استفاده از پوشش فلز الکترولاک عایقی مناسب برای زیور آلات و بدلیجات در مقابل عوامل مخرب می باشد.

آبکاری فلز الکتروفورتیک
آبکاری فلز الکتروفورتیک

مقایسه مزایا و کیفیت آبکاری فلز الکتروفورتیک نسبت به سایر

همان گونه که پیش تر نیز اشاره شد، یکنواختی پوشش دهی و پوشش دهی بسیار خوب و با کیفیت، رنگ بندی گوناگون، عدم آلودگی فرآیند آبکاری فلز با استفاده از روش الکترولاک، دوام و ماندگاری خوب و طولانی مدت و مقاومت زیاد در برابر خورده شدن از مهم ترین مزایای آبکاری فلز الکتروفورتیک در مقایسه با سایر روش های آبکاری  است که موجب محبوبیت بسیار زیاد آن در میان مصرف کنندگان شده است.

معایب آبکاری فلز الکتروفورتیک

سمی بودن ترکیبات استفاده شده در آبکاری فلز الکتروفورتیک در کنار هزینه نسبتا بالای انجام آن در عین قابلیت اشتعال پذیری از جمله مهم ترین ایرادات این روش از آبکاری است.

آبکاری فلز الکتروفورتیک- هزینه آبکاری الکتروفورتیک
پوشش فلز الکتروفورتیک
پوشش دهی فلزات بابایی، مرکزی درخشان در عرصه آبکاری فلزات

مرکز آبکاری فلزات بابایی یکی از موفق ترین مراکز عرضه خدمات آبکاری و به ویژه آبکاری فلزات الکتروفورتیک می باشد. این مرکز مفتخر است که در عین دریافت به صرفه ترین هزینه آبکاری فلزات، بهترین محصولات را پس از کنترل کیفیت نهایی به مشتریان عرضه دارد.

کیفیت خدمات آبکاری و قیمت آبکاری فلزات در پوشش دهی بابایی را با سایر رقبا مقایسه کنید تا از انتخاب درست خود مطمئن تر شوید!

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *