آبکاری فلزات

آبکاری فلزات

آبکاری فلزات یکی از روش های پوشش دهی می باشد که از قدیم تا امروزه وجود داشته است و یکی از مهمترین و پرکاربردترین روش ها می باشد.

تمام مواد ساخته از فلزات در معرض خطراتی مانند: فشار، ضربه، خوردگی، سایش، اکسیداسیون و سایر موارد و مشکلات می باشند، به همین سبب حتما باید به سبب حفاظت از آن ها عمل آبکاری فلزات انجام شود تا این فلزات بتوانند مقاومت لازم را در برابر این شرایط دشوار و سخت فیزیکی داشته باشند.

در واقع آبکاری فلزات با استفاده از لایه ای از فلز و یا آلیاژ صورت می گیرد که این فلز و یا آلیاژ دارای ویژگی های خاص و همچنین مقاومت بالاتر و بهتری در شرایط سخت و دشوار دارا می باشند.

در آبکاری فلزات از مواد گوناگونی استفاده می شود. با توجه به محصول و انتظاری که در انتها از محصول آبکاری شده وجود دارد، مواد مورد استفاده در آبکاری می تواند متفاوت باشد.

موارد استفاده

از جمله موادی که در آبکاری  از آن ها استفاده می شود شامل موارد زیر می باشد:

نیکل، نقره، طلا، کادمیوم، پلاتین، قلع، کروم، روی، برنج، روتنیوم،نیکل سیاه، پالادیوم و …

قبل از انجام آبکاری فلزات حتما باید سطح مورد نظر آماده سازی شود تا هیچ گونه آلاینده و یا کثیفی در سطح فلز وجود نداشته باشد و کاملا پاک و تمیز باشد.

قیمت آبکاری فلزات
قیمت آبکاری فلزات

اگر سطح مورد نظر شما به خوبی تمیز نباشد ممکن است در عمل آبکاری خللی ایجاد کند و در رسوب و چسبندگی کار مشکل ایجاد کند.

به همین سبب می توان از حلال های خاصی مانند: پاک کننده های اسیدی، آب و یا تمیز کننده های قلیایی استفاده شود.

آبکاری الکتریکی فلزات در سال های اخیر بسیار متداول و پرکاربرد شده است. با استفاده از آبکاری الکتریکی فلزات، مقاومت در برابر خوردگی، کشش پذیری، مقاومت تماسی و بسیاری از ویژگی های دیگر بهبود پیدا کرده است.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *