آبکاری ظروف برنز
آبکاری ظروف برنز یکی از رایج ترین انواع روش های پوشش فلزات در صنعت آبکاری ظروف می باشد. برنز آلیاژی متشکل از مس و قلع است. لازم به ذکر است که آلیاژ مس و آلومینیوم، برنز و آلومینیوم، مس و سیلیسیوم و برنز و سیلیسیوم را نیز تحت عنوان آلیاژ برنز نام گذاری می کنند. جالب است بدانید استفاده از برنز از زمان های گذشته تاکنون در میان مردم رایج بوده است. در آن زمان برنز را مفرغ می نامیدند. در حالت کلی می توان گفت آلیاژهای مس به اضافه یک عنصر غیر از روی را برنز می نامند.آبکاری ظروف برنز با هدف افزایش مقاومت این دسته از وسایل در برابر خوردگی و اکسایش صورت گرفته و زمینه بالا رفتن استحکام آن ها فراهم می گردد. آبکاری ظروف برنز عمدتا جنبه تزیینی داشته و به منظور زیبا سازی وسایل منزل مورد استفاده قرار می گیرد. برنز واقعی مورد استفاده در آبکاری ظروف برنز ترکیبی از ۹۰ درصد مس و ۱۰ درصد قلع می باشد. گفتنی است که این نوع برنز را علاوه بر آبکاری ظروف، در زمینه مجسمه سازی و ساخت و ساز نیز مورد استفاده قرار می دهند.

در آبکاری ظروف برنز ظرف مورد نظر را در محلول آبکاری مورد نظر شناور کرده و بدین ترتیب لایه ای از برنز بر روی آن ها ایجاد می شود. پوشش های ایجاد شده در دو رنگ سفید یا زرد بوده و در صورت نیاز و درخواست مشتری امکان تغییر رنگ آن ها فراهم است.

آبکاری ظروف برنز
آبکاری ظروف برنز – پوشش فلزات بابایی

ویژگی های آبکاری ظروف برنز

لایه های سفید ایجاد شده بر سطح ظروف که از آن به عنوان آبکاری ظروف برنز سفید یاد می شود، ظاهری شبیه به نقره دارد. از دیگر ویژگی های پوشش برنزی پدید آمده بر روی ظروف می توان به دیا مغناطیس و قابلیت انعکاس بسیار بالا اشاره کرد. مقاومت قابل توجه در برابر ساییدگی و نیز حفاظت از وسایل در برابر خوردگی از دیگر خصوصیات آبکاری ظروف برنز می باشد.

آبکاری ظروف برنز در برابر تبخیر نیز بسیار مقاوم بوده و قابلیت ترکیب با سایر فلزات گرانبها را دارا می باشد. خواص لغزندگی بسیار عالی و سختی فوق العاده از مهم ترین خصوصیات آبکاری ظروف برنز است. ظروف آبکاری شده به این روش قابل جوش پذیری بوده و تخلخل بسیار کمی دارند. پوشش های به دست آمده به این روش با ROHS نیز سازگار هستند.

جالب است بدانید که برنز سفید در واقع برنز نیست. این برنز آلیاژی از مس، روی و قلع بوده و در سه رنگ سفید، مشابه نیکل روشن و مشابه نقره موجود می باشد. این برنز در برابر خوردگی و تیره شدن بسیار مقاوم بوده و به طور تقریبی می توان گفت از ۵۵ درصد مس، ۳۰ درصد قلع و ۱۵ درصد روی تشکیل شده است.

کاربرد آبکاری ظروف برنز

آبکاری برنز یکی از پر طرفدارترین و پر کاربردترین روش های آبکاری فلزات است که در صنایع گوناگونی مورد استفاده قرار می گیرد. معمول ترین و متداول ترین موارد استفاده از آبکاری ظرف های برنز اهداف تزیینی است. این پوشش ها علاوه بر زیبایی به منظور افزایش مقاومت وسایل و ظروف در برابر خوردگی، پوسیدگی و ساییدگی مورد استفاده قرار گرفته و موجب افزایش سختی سطح مورد نظر می شوند.

آبکاری ظروف با استفاده از برنز ظاهری زینتی به آن ها بخشیده و امکان جلا دهی را فراهم می سازد. این پوشش براقیت خاصی به وسایل آشپزخانه بخشیده و به منظور استفاده های خارجی مناسب نمی باشد.

کاربرد آبکاری ظروف برنز- آبکاری فلزات
کاربرد آبکاری ظروف برنز

هزینه آبکاری ظروف برنز

هزینه آبکاری ظروف با به کارگیری برنز تابع عوامل گوناگونی می باشد. به عبارت دیگر عوامل متعدد و متنوعی وجود دارند که می توانند قیمت آبکاری ظرف های برنزی را تحت تاثیر قرار دهند. از جمله مهم ترین عوامل تاثیرگذار بر هزینه این نوع آبکاری می توان به ابعاد ظرف مورد نظر، قیمت روز آلیاژ برنز، پیچیده و یا ساده بودن سطح ظروف، مرکز خدمات آبکاری مورد نظر، مواد اولیه مورد استفاده و… اشاره نمود. تمام این عوامل دست به دست هم داده اند تا هزینه آبکاری ظروف برنزی در مراکز مختلف متفاوت باشد.

آبکاری فلزات بابایی، تجربه ای نوین در مرکزی با سابقه

پوشش دهی فلزات بابایی یکی از معتبرترین و بزرگترین مراکز پوشش دهی فلزات است که در زمینه های مختلف آبکاری نظیر آبکاری ظروف مسی، آبکاری ظروف برنجی، آبکاری ظروف برنز، آبکاری ظروف آلومینیوم، آبکاری ظروف نقره، آبکاری ظروف استیل، آبکاری شیر آلات و… فعالیت دارد. این مرکز با برخورداری از کادری مجرب و به کارگیری مواد اولیه ای مناسب روش های گوناگونی را به منظور آبکاری فلزات مورد استفاده قرار می دهد که از جمله مهم ترین این روش ها می توان به آبکاری نفوذی، آبکاری تماسی، آبکاری تبادلی، آبکاری الکتریکی، آبکاری در خلاء، آبکاری موضعی و… اشاره نمود.

هزینه آبکاری بابایی بسیار به صرفه است. با انتخاب بابایی ضمن صرف هزینه های ناچیز و اندک در مقایسه با سایر مراکز آبکاری، در میان رقیبان خود خوش بدرخشید!

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *