آبکاری ظروف آلومینیوم

آبکاری ظروف آلومینیوم یکی از کاربردی ترین پوشش دهی های رایج در صنعت آبکاری ظروف می باشد. مجموعه ای از عملیات هایی که منجر به تشکیل لایه ای نازک  اکسیدی بر روی سطح ظروف مورد نظر می شود، آبکاری ظروف آلومینیوم می گویند. این روش موجب افزایش چشمگیر سختی، مقاومت در مقابل خوردگی، ایجاد نمایی زیبا و تزیینی و… خواهد شد. به طور کلی مکانیزم این عمل را می توان به صورت زیر تعریف نمود:

در طی این فرآیند جریان مستقیم برق از مایع الکترولیت مورد استفاده که آلومینیوم در آن نقش آند و فلز پوشش نقش کاتد را ایفا می کند، عبور کرده و بدین ترتیب لایه ای با ضخامت ناچیز از اکسید فلز مورد نظر بر روی سطح ظرف ایجاد می شود.

آبکاری ظروف آلومینیوم دارای مراحلی است که در ادامه به بررسی آن ها خواهیم پرداخت. تمیز کاری که از آن تحت عنوان چربی زدایی نیز یاد می شود، با غوطه ور ساختن ظرف مذکور در محلول قلیایی ضعیف صورت می پذیرد. با این کار باقی مانده های عمل پرداخت و زایده های عملیات مکانیکی از بین خواهند رفت.

آبکاری ظروف آلومینیوم
آبکاری ظروف آلومینیوم

چربی گیری برقی مرحله دوم از فرآیند آبکاری ظروف آلومینیوم است. در این مرحله بقایای فیلم اکسیدهای موجود بر سطح قطعه مورد نظر با استفاده از چربی زدایی برقی حذف می گردد. خنثی سازی گام بعدی در آبکاری ظروف آلومینیوم است. در این مرحله بقایای مواد قلیایی که در مراحل پیش بر روی سطح قطعات به جا مانده است، با به کارگیری اسیدهایی نظیر اسید سولفوریک و کلریدیک خنثی می گردند.

گام بعدی را مس سیانوری نام گذاری می کنند. قاعدتا مس نخستین پوششی است که با به کارگیری الکترولیت سیانوری صورت می گیرد. بدین ترتیب رسوبی دارای چسبندگی ایجاد شده که موجب محافظت از سطح قطعه در برابر شرایطی نظیر خورندگی در مراحل بعدی می گردد.

بدین ترتیب سطح قطعه مورد نظر به منظور پذیرش پوشش های جدید آماده می باشد و بنابر آن چه در بالا گفته شد، آبکاری ظروف آلومینیوم انجام خواهد شد.

کاربرد آبکاری ظروف آلومینیوم

آبکاری آلومینیوم را در طیف وسیعی از برنامه های کاربردی نظیر هدیه و وسایل جدید به کار می گیرند. غالبا ظروف گران بها و نیمه گران بها را با استفاده از آلومینیوم آبکاری کرده و پس از کسب نما و ظاهری زیبا برای اهداف تزیینی و دکوراسیون مورد استفاده قرار می دهند.

کاربرد آبکاری ظروف آلومینیوم - پوشش فلزات - آبکاری فلزات
کاربرد آبکاری ظروف آلومینیوم

ویژگی های آبکاری ظروف آلومینیوم

ظروف آبکاری شده به وسیله آلومینیوم مقاومتی بی نظیر در برابر خوردگی دارند. پوشش های اکسیدی- آندی موجود بر سطح این ظروف زمینه حفاظت از آن در مقابل عواملی نظیر عوامل خورنده جوی و نمک ها را فراهم می سازند. این پوشش ها همچنین سطوح را از نظر شیمیایی فعال ساخته و بدین ترتیب بستری مناسب را به منظور رنگ آمیزی فراهم می سازند.

آبکاری ظروف آلومینیوم همچنین موجب ایجاد نما و ظاهری زیبا در ظروف شده و به همین دلیل ظروف به دست آمده از این روش را غالبا در دکوراسیون و تزیینات مورد استفاده قرار می دهند. لایه ایجاد شده بر روی ظروف بسیار براق و درخشان بوده و به همین دلیل آن را به عنوان آخرین لایه در ساخت ظروف تزیینی مورد استفاده قرار می دهند.

جالب است بدانید که این دسته از ظروف عایق بوده و قادر به تحمل ولتاژهای چند تا چندین هزار ولتی هستند. افزایش مقاومت سایشی و سختی از دیگر ویژگی های مهم آبکاری ظروف آلومینیوم می باشد که موجب رواج استفاده از آن ها شده است.

هزینه آبکاری ظروف آلومینیوم

عوامل متعدد و متنوعی وجود دارند که می توانند هزینه آبکاری ظروف آلومینیوم را تحت تاثیر قرار دهند. جالب است بدانید که نوع تجهیزات و تاسیسات مورد استفاده یکی از مهم ترین عوامل موثر بر این قیمت می باشد. همچنین این هزینه ها تابع ابعاد و اندازه ظروف مورد نظر، شکل هندسی این دسته از ظروف، ساده و پیچیده بودن ظروف، مواد اولیه مورد استفاده در آبکاری ظروف، مرکز آبکاری مد نظر و… است.

کاربرد آبکاری ظروف آلومینیوم - آبکاری فلزات
آبکاری فلزات

پوشش دهی فلزات بابایی، هزینه ای کم، خدمتی بی نظیر!

آبکاری فلزات بابایی یکی از معتبرترین و با تجربه ترین مراکز آبکاری می باشد که توانسته است تا به امروز رضایت بسیاری از مشتریان و مراجعین خود را جلب نماید. این مرکز در زمینه های گوناگونی همچون آبکاری ظروف آلومینیوم، آبکاری ظروف مسی، آبکاری ظروف نقره، آبکاری ظروف استیل و… فعالیت داشته و از روش های مختلفی همچون آبکاری های الکتریکی، آبکاری های تبدیلی، آبکاری های شیمیایی، آبکاری های تبادلی، آبکاری به روش غوطه وری گرم، آبکاری موضعی، آبکاری در خلا، آبکاری تماسی و… استفاده می کند.

با اندکی مقایسه متوجه خواهید شد که هزینه آبکاری بابایی در مقایسه با دیگر مراکز آبکاری و به نسبت خدمت ارائه شده بسیار به صرفه می باشد. بنابراین می توانید با اعتماد به پوشش فلزات بایی، ضمن پرداخت هزینه ای ناچیز، خدمتی منحصر به فرد دریافت نموده و بهترین باشید.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *