آبکاری شیرآلات - آبکاری قطعات فلزی

آبکاری شیرآلات یکی از موضوعات مورد استفاده در دکوراسیون داخلی است که در گذشته چندان مورد توجه و اهمیت استفاده کنندگان قرار نمی گرفت. زیرا آن چه در آن زمان حائز اهمیت بود، عملکرد شیرآلات مورد استفاده بود.اما امروزه بحث همخوانی و تناسب رنگ این وسایل با سایر ابزارهای موجود در محیط نظیر سینک ظرفشویی، علم دوش و سنگ روشویی و… بسیار رواج یافته است. به گونه ای که می توان گفت این موضوع یکی از داغ ترین مباحث دکوراسیون داخلی و سرویس بهداشتی می باشد.

روش های گوناگونی به منظور آبکاری شیرآلات موجود است که انتخاب آن ها تابع رنگ مورد نیاز و تکنولوژی آبکاری می باشد. ارتباط مستقیمی میان آبکاری و شیوه تمیز کردن آن ها وجود دارد.

انواع آبکاری شیرآلات

آبکاری شیرآلات با روکش نیکل

فلز نیکل فلزی نقره ای متمایل به زرد می باشد. این فلز خاصیت صیقل پذیری و جوش پذیری داشته و دارای انبساط و انقباض می باشد. به منظور انجام آبکاری نیکل بین دو قطب مثبت و منفی در محیط الکترولیت جریان برق مستقیمی برقرار می شود. جالب است بدانید که در قطب مثبت که آن را تحت عنوان آند نام گذاری می کنند، فلز نیکل و در قطب منفی که آن را با نام کاتد می شناسند، شیرآلات قرار می گیرد.

در این روش یون های موجود در نیکل از آند جدا شده و به طرف شیرآلات حرکت می کنند، سپس بر روی آن ته نشین شده و موجب ایجاد پوششی بر سطح آن می گردد.

یکی از بزرگترین معایب آبکاری نیکل که به منظور آبکاری شیرآلات مورد استفاده قرار می گیرد، پوسته پوسته شدن سطح زیرین آن در صورت خورده شدن و یا ایجاد خراش می باشد که با هدف رفع این مشکل آبکاری نیکل با استفاده از روکش نازکی از کروم پوشش دهی می شود.

آبکاری شیرآلات
آبکاری شیرآلات

آبکاری شیرآلات با روکش کروم

آبکاری شیرآلات با به کارگیری روکش کروم برای اولین بار در سال ۱۷۹۸ مورد استفاده قرار گرفت. کروم فلزی سخت و در عین حال شکننده می باشد که دارای رنگی سفید و نقره ای است که مقاومت بسیار چشمگیری در برابر نمک ها، گازها و مواد قلیایی به نمایش می گذارد. گفتنی است که اسید کلریدریک، سولفوریک اسید و ترکیبات هالوژن دار نقاط ضعف این نوع آبکاری شیرآلات می باشد.

یکی از بزرگترین مزایای آبکاری کروم سطح انعکاس این نوع آبکاری می باشد که معادل ۵۶ درصد تخمین زده شده است. این آبکاری توان مقاومت درجه حرارت تا ۶۵ درجه سانتی گراد را دارا بوده و هرگز کدر نمی شود. در صورت تمایل به افزایش مقاومت فلزات در برابر خوردگی و اکسایش و براقیت آن می توان سطح آن ها را با استفاده از لایه نازکی از فلز پوشش داد.

آبکاری شیرآلات با روکش برنج

جالب است بدانید که برنج آلیاژی متشکل از دو فلز مس و روی می باشد. کاربردهای فراوان این فلز زمینه ای را فراهم ساخته است که آن را در شرایط گوناگون مورد استفاده قرار دهند. این فلز دارای رنگی زرد و شبیه به رنگ طلا بوده و در بازار شیرآلات آن را با نام شیرآلات روکش طلا می شناسند.

مس موجود در ساختار برنج خاصیت میکروب کشی داشته و همین امر موجب شده است که که برنج را در ساخت دستگیره و دیگر فلزات متداول مورد استفاده در بیمارستان ها به کار گیرند.

آبکاری شیرآلات با روکش مس

یکی از مهم ترین دلایل استفاده از مس در ساخت ظروف مختلف، مخازن و لوله ها مقاومت بی نظیر آن در برابر شرایطی نظیر خوردگی می باشد. مس در هنگام قرارگیری در معرض هوا با ایجاد لایه سبزی تحت عنوان زنگار خود را در برابر زنگ زدگی و خوردگی محافظت می نماید.

آبکاری شیرآلات با روکش برنز

آلیاژ مس و قلع یکی از معروف ترین انواع برنز آلیاژی است که آن را تحت عنوان برنز قلع دار نیز می شناسند. این دسته از آلیاژها محکم تر از برنج بوده و جایگزین های بسیار مناسبی برای روکش های مسی هستند. این در حالی است که هزینه خرید آن ها نیز بسیار مناسب می باشد.

روش آبکاری شیرآلات

شیرآلات بهداشتی غالبا از دو بخش داخلی و خارجی تشکیل می شوند. که بخش های داخلی را عمدتا با به کارگیری آلیاژ چدن، برنج، برنز و استیل آبکاری می کنند. این در حالی است که آبکاری خارجی را بیشتر با استفاده از آلیاژ برنج انجام می دهند.

بهترین رنگ شیرآلات

رنگ های گوناگونی همچون نیکل، کروم، مسی، برنز و… با درجات تیرگی و روشنی مختلف و به دو شکل براق و مات به منظور استفاده در شیرآلات مورد استفاده قرار می گیرد. تناسب رنگ شیرآلات با دیگر ابزارهای مورد استفاده از مهم ترین نکات انتخاب رنگ آن ها می باشد.

بهترین رنگ شیرآلات
بهترین رنگ شیرآلات

آبکاری فلزات بابایی، تجربه ای موفق در زمینه آبکاری قطعات فلزی

پوش دهی فلزات بابایی یکی از بزرگترین مراکز آبکاری قطعات می باشد که با اخذ کمترین هزینه آبکاری فلزات بهترین خدمات را به مشتریان ارائه می دهد. اگر به دنبال یک تجربه موفق در عین پرداخت مناسب ترین قیمت آبکاری فلزات هستید، پوشش فلزات بابایی بهترین گزینه برای شما است!

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *